пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów mocno nie zaznaczy linii trawnika bądź rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Niezmiernie duże, bowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące domy oraz ulice. Aby zrobić taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie postawne a przy okazji cienkie to w cieniu powinno się je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu. Należy pamiętać niemniej jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie dosyć utrudnione.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawy lub rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wskazanych miejscach, niewielkie drzewa zdołają utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach czy tez zastawią gołe wycinki gleby. Estetycznie ukształtowany mały żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie lub duże zielone ploty można uzyskać z krzewów iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy są o wiele droższe niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, pomimo tego jego formę Cis wolno pościć bez pomocy.Powinien się błyskawicznie rósł zaś zatrzyma kolumnowy zarys.

Jeśliby wasz kącik jest bardzo zacieniony, wskazane jest aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych typów maja odmiany o złotawych albo różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu ostrego w słońcu, jednakowoż nawet w chłodzie liście zostają dosyć jasne, w pewnym sensie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий