среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na plot i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z plastyku stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na balustrady z PCV na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz balaski z PCV na plot i bramkę ze sztachet tworzy się z skał różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nietypowych układach, należy je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia Winylowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий