понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie alias jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, niemniej często służą i za ozdobę. Najczęściej takie sztachety PVC buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których prędko wzrastają i mocno gęstnieją. Co niemiara czaru maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja a także odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez bujnie kwitną, lecz potrzebują tez wiele przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastiku z Kępna zdołają być niesłychanie cienkie, aczkolwiek powinno się je regularnie obcinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie komponuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PVC stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий